Citlivější jedinci stále více vnímají, že tlaky na osobnost i kolektivy různých počtů i zaměření nabývají na síle a stále více odkrývají jejich slabá místa. Kdo nás sleduje pravidelně (na našich stránkách, v našich streamech a v koučovacích skupinách se můžete pravidelně dozvědět, jaké konkrétní oblasti života budou nejvíce v probíhajícím období působícími energiemi zasaženy a jak s těmito vlivy pracovat- pozn. autora), mohl se dočíst, že právě v těchto dnech vrcholí jedna z energetických vln, která působí mj. v oblasti lidských vztahů a našeho ega. Vlna – nevlna, život samozřejmě běží dál svou cestou a stejně tak i hokejová extraliga. Pojďme se podívat na jeden moment, který mi včera (psáno 4.2.2023- pozn.autora), jako divákovi s pohledem mentálního kouče, utkvěl v paměti a přímo ukázkově dokumentoval energii dnešních dní. A to i s výsledkem tzv. fiktivní reflexe, díky níž si svým nevědomým počínáním způsobujeme pravý opak zamýšleného.

Zbývá pár minut do konce hokejového utkání Vítkovice – Sparta a stav je nerozhodný 3-3. V tu chvíli pod vlivem jakéhosi skrytého spouštěče v jednom z lídrů domácích, známého svou výbušnou povahou a nekontrolovatelnými reakcemi, exploduje vlna agrese a obrovské nenávisti a naprosto neadekvátně situaci jako smyslů zbavený odhazuje rukavice a údery pěstí mydlí protihráče, který se zjevně prát nechce a jenom se kryje, do obličeje. Když se do situace vloží rozhodčí, schytá to i on. Situace končí krvavým zraněním protihráče v obličeji. Útočník zcela bez sebe objíždí arénu a nechá se oslavovat za svůj čin davy diváků, které zvířecími gesty provokuje k ještě větší agresi. Kdo hrál někdy šachy, stačí na úrovni „táto nespi a táhni střelcem“, a dokáže rozpoznat vývoj hry alespoň na dva tahy dopředu, ví, že domnělý vítěz bitky, bijící se okázale v prsa, je už nyní poražen, stejně jako jeho tým a na jeho čele skrze naběhlé žíly bliká nápis: „Koukněte se všichni na mě, jaké jsem hovado!“ Ano, pro „vítěze“ následuje trest pět minut vyloučení plus do konce utkání, Sparta v pětiminutové přesilovce vcelku pohodlně skóruje a dokráčí si k velmi cennému vítězství. Náš hrdina je odsouzen veřejně trenérem a čeká ho přísný disciplinární trest od šéfa disciplinární komise extraligy. Skvělá práce, maestro!

Kdybychom sledovali děj jenom na povrchu, mohli bychom se do sytosti nasmát. Jenže si musíme přiznat, že takové spouštěče máme v sobě všichni a naše nevědomé reakce, způsobené rozličnými vzorci chování, které jsme si nejčastěji nabrali v dětství od rodičů, s námi, pokud s nimi nepracujeme, začínají mávat čím dál víc. A lepší už to v těchto nových dobách nebude!

Také proto bude ve všech oblastech života sílit bytostná potřeba mentálního koučinku, který nám může pomoci naučit se se svým nevědomím pracovat.

Začali jsme u sportu, tak u něj také můžeme tuto poznámku skončit. Kdo sledoval mužské finále tenisového Australian Open, musel si všimnout, jak skvěle byl mentálně připraven tenisový fenomén posledního desetiletí, Novak Djokovič. Loňský skandál spojený s jeho deportací z Austrálie ještě před turnajem, kvůli tomu, že nebyl očkován proti Covidu, ho nijak neoslabil. Novak nepřijal roli oběti a nerozšířil řady různých fňukálků „cobykdyby“, kterých je dnešní sport plný, ale dokázal sílu vyvinutou proti němu za rok dokonale otočit díky mentálnímu koučinku ve svůj prospěch. Byl naprosto dokonale soustředěný na hru, nenechal se rozhodit ani politikou, ani vlastním zraněním, ani hrou soupeřů a suverénně si došel pro vítězství. A ani jako vítěz nepodlehl pokušení vypustit z láhve zlého džina – pocit zadostiučinění, který by navždy oslabil jeho sílu vítěze. Zbývá podotknout, že ani Novak Djokovič není žádný beránek , který své ego již dávno rozpustil v sladkých srdíčkových „ezo“ meditacích. Jen se díky tvrdé mnoholeté práci naučil se svým temperamentem, se svou energií, velice cílevědomě pracovat. A stal se z něj nikoliv jen vítězný tenista, ale doslova fenomén tenisu všech dob.

To náš včerejší „hrdina“ vítězem není a nikdy ani být nemůže. Ledaže by zvedl některou z vizitek, kterou mu po včerejším „výstřiku“ jistě rádo několik renomovaných mentálních koučů ze sportovního prostředí pošle a začal na sobě tvrdě makat.

Radek

Mohlo by se vám také líbit...